Jak wybrać palnik do cięcia – praktyczny poradnik

Jak wybrać palnik do cięcia – praktyczny poradnik

Jak wybrać palnik do cięcia – poradnik

Zastanawiasz się, jak wybrać palnik do cięcia? Cięcie metalu jest częstym etapem wielu prac spawalniczych, zarówno w warsztacie, jak i na placu budowy. Dwa popularne procesy cięcia metalu to cięcie łukiem plazmowym i cięcie tlenowo-paliwowe. Oba systemy mają wady i zalety, więc wybór najlepszego zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i grubości ciętego metalu, miejsca pracy, dostępnych źródeł energii i kosztów.

 

Palniki tlenowo-gazowe przez długi czas były najpopularniejszym wyborem do cięcia metalu w terenie ze względu na zalety przenośności. Jednak postęp technologiczny sprawia, że plazma staje się opcją bardziej przenośną. W tym artykule dowiesz się więcej o podstawach procesów palników do cięcia i czynnikach, które należy rozważyć przy wyborze jednego z nich.

 

Jak wybrać palnik do cięcia – grubość metalu

1. Na początek musisz określić grubość metalu, który chcesz ciąć. Rozmiar końcówki palnika powinien być zawsze przeznaczony do cięcia akurat tej grubości lub większej (jeśli mamy jakiś zakres).

 

2. Wybierz dyszę tnącą odpowiednią do używanego paliwa gazowego i kondycji metalu. Konstrukcje końcówek tnących różnią się w zależności od gazu i zastosowania. Przykłady: jednoczęściowa końcówka jest zwykle używana do cięcia tlenem-acetylenem, a dwuczęściowa do cięcia tlenem i gazem alternatywnym (gaz ziemny, propan, propylen itp.). Istnieją również lekkie, ogólne i ciężkie końcówki podgrzewania wstępnego dostępne dla różnych metali i warunków metalowych.

 

Większość użytkowników palników do cięcia tlenowo-gazowego nie przywiązuje wagi do wielkości końcówek tnących. Ludzie zajmujący się skupem złomu uważają, że większe jest lepsze, a pracownicy produkcyjni są bardziej zainteresowani kosztami zużycia gazu niż wyborem odpowiedniej końcówki do danego zadania. Jednakże prawda jest taka, że producenci dysz tnących jak DONMET zadają sobie wiele trudu, aby odpowiednio dobrać rozmiar końcówki, maksymalizując wydajność i prędkość, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów zużycia gazu na niskim poziomie. Wybór zbyt dużej lub zbyt małej końcówki powoduje jedynie nieefektywność i/lub straty dla użytkownika. Nie da się szybciej ciąć 2,5cm blach, jeśli użyje się końcówki o średnicy 15cm. I odwrotnie, będziesz ciąć 2,5cm płytę wolniej, marnując więcej gazu, jeżeli końcówka będzie miała nieodpowiedni rozmiar.

 

Wybór ze względu na rodzaj gazu

Różne palniki są przeznaczone do wyszczególnionych gazów. Rodzaje dostępnych gazów to:

– propan-butan

– acetylen

– metan

– MAPP

W zależności od używanego gazu, należy zawsze wybierać palnik do tego gazu, którego używamy przy pracach!

Akcesoria do cięcia

Dysza podgrzewająca powinna być wykonana z miedzi. Stabilność termiczna miedzi handlowej jest 3-4 razy większa niż mosiądzu i ma kolor czerwony w przeciwieństwie do żółtego mosiądzu. Dla przykładu, dla acetylenu dysza tnąca palnika powinna być również wykonana z miedzi. Uchwyt, rury i złączki powinny być wykonane z mosiądzu, miedzi lub stali nierdzewnej. Końcówka i wtryskiwacz powinny być zawsze łatwe do wymiany. Ważne jest, aby w przypadku awarii lub zablokowania końcówki czy wtryskiwacza usunąć go możliwie jak najszybciej. W takim przypadku można uniknąć niepotrzebnego wydatku w postaci ponownego zakupu nowego palnika tnącego.

 

Profesjonalne palniki tnące powinny być wyposażone w dźwignię do cięcia zaworu tlenowego lub skrzydełko o minimalnej średnicy – 40 mm. Jest to ważny warunek otwarcia i zamknięcia zaworu tlenowego podczas pracy ciągłej. Skrzydła zaworów powinny się obracać z niewielkim wysiłkiem (nie wolno nimi machać ani obracać na sztywno). Istnieje duże prawdopodobieństwo samoczynnego przestawienia płomienia podczas pracy w przypadku swobodnego obrotu (jest to niebezpieczne). Zaś zbyt ciasny obrót zaworów nie jest wygodny do regulacji lub gaszenia palnika do cięcia. Czasami może być to niemożliwe.

 

Wrzeciona zaworów powinny być wykonane ze stali nierdzewnej (ich średnia żywotność wynosi co najmniej 15000 cykli roboczych). Wykonywanie wrzeciony z mosiądzu jest zabronione, ponieważ ich żywotność wynosi tylko ok. 500 cykli roboczych, przy czym w kolejnych cyklach zawory zaczną przeciekać. Może to doprowadzić do wycieku gazu opałowego i tlenu, co z kolei może spowodować  wybuch nagromadzonej mieszanki gazowej. Dopuszcza się stosowanie wrzecion łączonych – mosiężnych ze stalą nierdzewną. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż w przypadku wrzecion z litego mosiądzu. Łączone wrzeciona 6/9 nie mogą być stosowane przy palnikach do cięcia metalu do 300 mm. Złączki 6/9 redukują trzykrotnie obszar przepływu w stosunku do złączki Ø9 mm, co nie wystarcza do zapewnienia przepływu gazów.

 

 

 

Poprzedni artykuł:

Call Now Button