Palnik do cięcia acetylen tlen – podstawy i zastosowanie

Palnik do cięcia acetylen tlen – podstawy i zastosowanie

Palnik do cięcia acetylen tlen – podstawy i zastosowanie

Zanim weźmiesz w ręce swój pierwszy palnik do cięcia, musisz najpierw dokładnie zrozumieć, jak on działa, aby móc się nim prawidłowo posługiwać. Pozwoli Ci to uzyskać cięcie dobrej jakości, które będzie możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie procesy związane z cięciem zostaną przeprowadzone prawidłowo. Do większych prac związanych z cięciem zalecamy jednak użycie przecinarki plazmowej – tym niemniej w przypadku drobniejszych materiałów, palnik do cięcia będzie dużo lepszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

 

Jak działają palniki do cięcia?

Na początek musisz wiedzieć, że bezpieczeństwo jest bardzo ważne w pracach z palnikami do cięcia. Prawidłowa konfiguracja palnika przed rozpoczęciem korzystania z niego to podstawa – to tak samo ważne jak w przypadku odpowiedniego ustawienia spawarki – to, w jaki sposób ustawiamy parametry spawania urządzenia napędzanego silnikiem inwertorowym we właściwy sposób determinuje przebieg prac spawalniczych.

 

Palnik do cięcia acetylenowo-tlenowego umożliwia mieszanie tlenu z acetylenem w celu spalania i wytworzenia płomienia o temperaturze przekraczającej 3000 C. Ten rodzaj płomienia jest jedynym wystarczająco gorącym, aby przeciąć stal miękką, a konkretnie każdy rodzaj stali, który zawiera maksymalnie 0,3% węgla. Stal ma temperaturę zapłonu od 700 do 900 ℃, która jest wystarczająca, aby usunąć składniki chroniące ją przed tlenem, zachowując ją w postaci stałej. Palniki do cięcia DONMET wstępnie podgrzewają stal, aby osiągnęła tę temperaturę: kolor wiśniowo-czerwony na stali będzie oznaczał, że została ona odpowiednio podgrzana. Kiedy tlen z palnika tnącego dociera do niechronionej stali, zachodzi reakcja egzotermiczna, która powoduje powstanie utlenionej ciekłej stali lub tzw. żużla. Ponieważ stal ma wyższą temperaturę topnienia, powstały żużel może być łatwo usunięty przez tlen. W ten sposób ujawnia się stała stal, która nie została utleniona.

 

Reakcja egzotermiczna, która zachodzi, jest ciągła tak długo, jak długo palnik do cięcia jest zapalony, a płomień uderza w stal. Ta ciągła reakcja zapobiega tworzeniu się skorupy na stali, która powstaje natychmiast, jeśli na stali nadal jest obecna ochrona przed tlenem. Ponieważ nie tworzy się skorupa, tlen z palnika tnącego może teraz wnikać w odsłoniętą litą stal i przecinać ją. Ze względu na obecność acetylenu płomień wytwarzany przez palnik do cięcia jest najwyższy spośród wszystkich procesów cięcia paliwowo-tlenowego. Oznacza to, że można wykonywać cięcie znacznie szybciej i lepiej niż w przypadku wszystkich innych metod.

 

Palnik do cięcia i lutowania Donmet 132Phttps://donmet.pl/produkt/palnik-do-ciecia-donmet-337p/https://donmet.pl/produkt/palnik-do-ciecia-donmet-374/#donmet-3
Palniki do cięcia DONMET

Palnik do cięcia czy przecinarka plazmowa?

Często ludzie, którzy mają do zrobienia prace przy cięciu zastanawiają się, co będzie dla nich bardziej odpowiednie. Przy podejmowaniu decyzji pomiędzy przecinarkami plazmowymi, a wszelkimi palnikami tnącymi pierwszą rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę to koszty eksploatacji. Inwestycja w nawet najtańszą przecinarkę plazmową jest dużo droższa aniżeli palnik dobrej jakości. Jednakże te drugie wiążą się z bieżącymi kosztami gazów, których przecinarki plazmowe nie wymagają.

 

Wybierając pomiędzy narzędziami do cięcia plazmowego i tlenowo-paliwowego, należy zadać sobie pytanie: jaki metal tnę najczęściej i jaki jest najgrubszy metal, który trzeba będzie przeciąć? Jeżeli zadanie wymaga stałego cięcia grubszych metali, czas i pieniądze zaoszczędzone dzięki szybkiemu przecinaniu grubego metalu za pomocą systemu tlenowo-paliwowego stanowią różnicę. Z drugiej strony, jeśli ważne jest precyzyjne cięcie stali nierdzewnej i aluminium, najlepszym rozwiązaniem jest system plazmowy.

 

Główne przewagi palników nad przecinarkami plazmowymi:

  • Duża mobilność – w przypadku cięcia w terenie, systemy tlenowo-paliwowe zapewniają wysoki stopień przenośności, ponieważ nie wymagają zasilania elektrycznego. Niektóre małe palniki ważą około 35 funtów, więc przy użyciu zbiorników paliwa tlenowego i palnika możliwe jest cięcie stali niemal wszędzie.
  • Różne wersje – palniki tlenowo-paliwowe są dostępne w przedłużonych długościach, aby utrzymać operatora w pewnej odległości od ciepła, płomieni i żużla wytwarzanego podczas cięcia. Większość węży do palników jest podłączona do zestawu cylindrów na przenośnym wózku lub czasami do stacjonarnego systemu kolektorów. Zastosowanie długich węży pozwala na większą przenośność.
  • Wszechstronność procesów – Palniki tlenowo-paliwowe mogą ciąć, spawać, lutować twardo, lutować miękko, podgrzewać i żłobić.
Call Now Button